قربانیان درخواست دادگاه عالی اجازه می دهد تا خسارت ادعا علیه سودان برای کمک به تروریست ها

واشنگتن—شاکیان خواسته دادگاه عالی Feb. 24 به قانون خارجی مستقل مصونیت عمل ممکن است اعمال شود به صورت گذشته نگر به تحمیل خسارت تنبیهی در کشور آفریقایی سودان که ایالات متحده رسما قرار داده شده در آن فهرست کشورهای حامی تروریسم است.

مورد ذکر شده به عنوان Opati v. جمهوری سودان غیر معمول است چرا که شاکیان به دنبال جبران نیست فقط برای آمریکایی ها کشته و مجروح در القاعده را در سال 1998 مرگبار کامیون بمبگذاری در سفارتخانه های امریکا در دارالسلام تانزانیا و نایروبی کنیا بلکه برای غیر شهروند ایالات متحده کارکنان که کار را برای کسانی که ماموریت های دیپلماتیک. حملات چپ بیش از 200 نفر کشته و هزاران نفر مجروح شدند. حدود 600 نفر امضا کرده اند به عنوان شاکیان به طرح دعوی در دادگاه.

تحت دیکتاتور Omar al-Bashir, بود که این کشور از ماه ژوئن 1989 تا زمانی که او سرنگون شد در مارس 2019 کودتا سودان پناه و ارائه پناهگاه به گروه های تروریستی اسلامی. القاعده به رهبری اسامه بن لادن به فکر زندگی در سودان در 1990s. موقت غیرنظامی-نظامی دولت در قدرت در خارطوم و انتخابات دموکراتیک انتظار می رود را در 2021.

پس از تغییرات انقلابی به تازگی به محل در کشور سودان در حال حاضر می خواهد خاموش فلج کننده آمریکا در لیست سیاه است که مانع از آن از ورود به جامعه بین المللی و به دست آوردن دسترسی به سرمایه بین المللی.

شروع در سال 2001 مختلف شاکیان شکایت سودان برای ارائه مواد برای حمایت از تروریسم و استدلال بمب گذاری شد “فراقانونی” را به عنوان تعریف شده در خارجی مصونیت حاکمیت قانون (FSIA). سودان در ابتدا در دفاع از خود در دادگاه اما متوقف شرکت کننده در این دادخواهی در سال 2009. در سال 2014 در ایالات متحده دادگاه منطقه برای ناحیه کلمبیا اهدا شاکیان $10.2 میلیارد دلار در یک سری از قضاوت.

در یکی از این احکام ایالات متحده در منطقه قاضی جان بیتس نوشت که این یک “بیدارباش” به سودان “که پس از سالها نشستن در حاشیه” در حال حاضر خواهد شد برگزار می شود مسئول برای کمک به تروریست ها. “شکی نیست که حملات بودند کار القاعده وحشتناک بود پیشرو به بمب گذاری یو اس اس کول و جنایات 11 سپتامبر 2001” بیتس نوشت. 2000 حمله به ناوشکن موشک هدایت شونده به یمن در بندر عدن چپ 17 آمریکایی کشته و 39 مجروح شدند. 9/11 حملات چپ حدود 3000 نفر در ایالات متحده است.

اما دی سی مدار دادگاه تجدید نظر به نفع حکومت سودان و nixed یک رقم 4.3 میلیارد سهم از کل که شامل خسارت تنبیهی. دادگاه تجدید نظر یافت که FSIA مانع خسارت برای وقایع که قبل از این قانون اصلاح شد و در سال 2008.

در طول شفاهی قبل از دادگاه عالی شاکیان’ وکیل Matthew D. مک گیل گفت: سودان به القاعده “پناهگاه امن” و “حیاتی حمایت مادی قادر می سازد آن را به انجام بمب گذاری سفارت.” پرزیدنت بیل کلینتون انتقام ارسال 13 موشک های کروز به خارطوم گفت.

“اما به تحمیل خسارت تنبیهی سودان استدلال می کند به نحوی خواهد نقض اصول اساسی عدالت” مک گیل گفت. “اگر انصاف است که این موضوع در اینجا و سپس سودان قطعا باید از دست بدهند.”

سودان ادامه داد: پناه اسامه بن لادن “و حتی به عنوان او صادر fatwahs خواستار حمله به منافع ایالات متحده.”

وکیل برای دولت سودان Christopher M. کوران گفت: “دادگاه تجدید نظر “به این نتیجه رسیدند که … شواهد در به طور پیش فرض شنوایی موفق به نشان می دهد که سودان یا به طور خاص در نظر گرفته شده و یا به طور مستقیم پیشرفته 1998 سفارت بمب گذاری. این دی سی مدار نیز اذعان کرد که سودان اخراج بن لادن به طور دائم در … ممکن است از سال 1996 دو سال قبل از آمریکا تعیین شده بن لادن و القاعده به عنوان تروریست.”

کوران گفت: عدالت اموزش Bader Ginsburg که او احساس لازم را برای ارائه توضیح است که چون او در پاسخ به مشاور دیگری را “استدلال که سودان است که شیطان مجسم در اینجا.”

“من فکر می کنم به جای این رکورد نشان می دهد که سودان در اکثر غفلت در کنترل مردم در داخل مرزهای خود و که در آن است—و من می خواهم به آن را روشن است که سودان نیست و متهم است که یک تروریست, اما به جای ارائه یک محیط است که اجازه تروریسم به پرورش دوباره قبل از بن لادن بدنام تروریستی است.”

عدالت النا کاگان گفت: Curran که او ارسالی به نظر می رسید “بدجور پیچیده و احتمالا چیزی نیست که کنگره تا به حال در ذهن داشته باشند.”

عدالت نیل Gorsuch به نظر می رسید نشان می دهد به کوران که قربانیان باید مجاز به ادعای خسارت تنبیهی.

“اگر ما به توافق برسند که جبران خسارت اعمال می شود عطف به ماسبق در چه حساب آیا این را حس را به صحبت می کنند از خسارت تنبیهی نیست همچنین استفاده از عطف به ماسبق داده شده است که آن را مجاز توسط همان اساسنامه?” Gorsuch گفت.

tinyurlis.gdv.gdv.htu.nuclck.ruulvis.netshrtco.detny.im