دهلی نو: شلاق برای دومین بار در سه روز در رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان را بسیار اظهارات بحث برانگیز حمایت از اسلام آباد در کشمیر موضوع در حالی که در سفر به پاکستان به تازگی هند احضار ترکیه در ایران در دهلی نو در روز دوشنبه با صدور “قوی رفتار” گفت: این اظهارات هستند “یک مثال دیگر از یک الگوی ترکیه دخالت در امور داخلی دیگر کشورها” است که “هند می یابد به طور کامل غیر قابل قبول است”.

دهلی نو همچنین گفت: رئیس جمهور ترکیه را “اظهارات منعکس کننده نه درک درستی از تاریخ و نه از رفتار دیپلماسی” و این که “تحریف وقایع گذشته برای پیشبرد یک فکر محدود از نظر زمان حال”.

دهلی نو همچنین “رد مکرر تلاش های ترکیه برای توجیه تروریسم فرامرزی تمرین خیلی پرهیاهو و پاکستان” و اضافه کرد که “این تحولات باید قوی مفاهیم برای توسعه روابط دوجانبه”.

رئیس جمهور اردوغان همراه با نخست وزیر مالزی Mahathir Mohamad شده اند بسیار مهم هند در چند ماه گذشته در حالی که حمایت از پاکستان پس از هند لغو ماده 370 و تقسیم سابق J&K دولت به دو سرزمین های اتحادیه در ماه اوت سال گذشته است. در آشکار پاسخ هند نیز در سال گذشته گفت که “عمیقا نگران یک جانبه حمله نظامی توسط ترکیه در شمال شرق سوریه” درخواست “ترکیه به تمرین خویشتن داری و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه” و افزود که “ترکیه اقدامات می تواند به تضعیف ثبات در منطقه و مبارزه با تروریسم” که “پتانسیل باعث بشردوستانه و غیرنظامی پریشانی”.

در خود بسیار بحث برانگیز اخیر اظهارات حمایت از پاکستان در کشمیر رئیس جمهور اردوغان به حال در مقایسه کشمیر به نبرد گالیپولی در جنگ جهانی-من که ترکها جنگیده بودند در آن زمان.

“ما هرگز را فراموش کرده ام و هرگز فراموش نکنید که مردم پاکستان تمدید اشتراک خود نان ما در طول جنگ استقلال. و در حال حاضر کشمیر است و خواهد بود برای ما. آن ایلیکا (گالیپولی) امروز است و کشمیر امروز [وجود دارد] تفاوت” رئیس جمهور ترکیه شد, به نقل از رسانه های ترکیه به عنوان گفت که داشتن یک جلسه مشترک پارلمان پاکستان در طول سفر رسمی خود را به این کشور است.

او بیشتر ادامه داد: “این رویکرد (هند) که تشدید وضعیت کنونی و لغو آزادی و حقوق مقرره کشمیری مردم نیست کسی به نفع … کشمیر مشکل می تواند حل شود نه با جنگ و یا ظلم و ستم اما بر اساس عدالت و حقوق صاحبان سهام.” با اشاره به “های نان” به نظر می رسد به یک نابجا از تلاش های رئیس جمهور ترکیه برای توصیف حمایت از تمدید با استقلال هند رهبران جنبش به ترکیه و پس از آن به عنوان پشتیبانی توسط پاکستان بود که حتی در وجود در آن زمان.

در “پاسخ به یک پرس و جو رسانه ها بر نظرات رئیس جمهور ترکیه در هند داخلی مهم در سفر اخیر خود به پاکستان” MEA سخنگوی Raveesh کومار گفت: “هند ساخته شده است قوی رفتار با دولت ترکیه در اظهارات رئیس جمهور اردوغان در قلمرو اتحادیه جامو و کشمیر در سفر اخیر خود به اسلام آباد است. این اظهارات منعکس کننده نه درک درستی از تاریخ و نه از رفتار دیپلماسی است.

آنها تحریف وقایع گذشته برای پیشبرد یک فکر محدود از نظر زمان حال است. هند ساخته شده قوی رفتار با دولت ترکیه.”

MEA افزود: “این قسمت اخیر است اما یک مثال دیگر از یک الگوی ترکیه دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر است. هند در می یابد که کاملا غیر قابل قبول است. ما به خصوص رد تلاش های مکرر ترکیه برای توجیه تروریسم فرامرزی تمرین خیلی پرهیاهو و پاکستان. این رفتار ساخته شده بود (MEA) و دبیر (غرب) به سفیر ترکیه در دهلی نو در اوایل امروز.”

فقط در روز شنبه “در پاسخ به سئوالات در مورد مراجع به جامو و کشمیر توسط رئیس جمهور ترکیه و ترکیه و پاکستان اعلامیه مشترک”, MEA بود گفت: “هند رد همه مراجع به جامو و کشمیر است که جدایی ناپذیر و مسلم بخشی از هند است. ما از رهبری ترکیه به دخالت هند در امور داخلی و توسعه درک صحیح از حقایق از جمله قبر تهدید ناشی از تروریسم ناشی از پاکستان به هند و منطقه است.”

در ماه اکتبر گذشته هند گفت: “هند و ترکیه دوستانه کشورها است. ما رو عمیقا تاسف است که پس از 6 اوت شده اند وجود دارد تکرار اظهارات دولت ترکیه در یک موضوع کاملا داخلی به هند است. این اظهارات در واقع نادرست و مغرضانه و بی دلیل است. ما از دولت ترکیه به دست آوردن یک درک مناسب از وضعیت قبل از ساخت هر گونه نظرات بیشتر.”

tinyurlis.gdv.gdv.htclck.ruulvis.netshrtco.de