قیمت‌های نجومی رهن و اجاره در تهران

[ad_1]

قیمت‌های نامتعارف

نگاهی گذرا به قیمت‌هایی که در سایت‌های فعال در زمینه اجاره مسکن گذاشته می‌شود نشان می‌دهد قیمت اجاره روزبه‌روز در حال افزایش است. به‌طور مثال، یک واحد ۶۰ متری در خیابان جیحون با قیمت ۵۰ میلیون تومان رهن و مبلغ ۳ میلیون تومان اجاره آگهی شده است. یکی از مشاورین املاک این منطقه می‌گوید: هیچ‌کس بر اساس عرف عمل نمی‌کند؛ هم‌اکنون یک خانه نوساز در منطقه ۱۰ متری ۲ تا ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است که هیچ ارتباطی با قاعده کلی قیمت‌ها ندارد و هرکس بنا به شرایط زندگی خود روی ملک خود قیمت می‌گذارد.

 

 

بنابر این گفته‌ها مشخص است سیستم قیمت‌گذاری اجاره کاملاً به میل و رغبت صاحب‌خانه‌ها و در نهایت توان متقاضیان واگذار شده است؛ در حالی که مسکن استیجاری آخرین سنگر هر خانواری محسوب می‌شود و وحشت پرتاب به شکل‌های نامتعارف سکونت، ضرورت و اهمیت بالای آن را در مقایسه با کالاهایی نشان می‌دهد که کنترل بیشتری روی آنها قرار دارد.

این مشاور املاک می‌گوید: به‌عنوان نمونه، صاحب‌خانه‌هایی رجوع می‌کنند که قصد دارند مشکلات معیشتی خود مانند کاهش قدرت خرید، قسط وام یا بیکاری فرزند خود را از راه اجاره منزل خود تسویه کنند، در حالی که طرف‌ متقاضی اصلاً امکان پرداخت این اجاره‌ها را ندارد.

وی درباره کنترل دولت نیز گفت: سال گذشته اتحادیه مقرر کرد سقف افزایش اجاره‌بها ۳۰ درصد باشد، اما باید در نظر داشت با اعلام سقف ۳۰ درصدی، اجاره حداقل ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

 

رقم اجاره از شاخص تورم عبور نکرده است

مصطفی قلی‌خسروی، رئیس اتحادیه مشاورین املاک نیز در این خصوص اظهار داشت: هر چقدر قیمت اجاره بالا ‌رود، کسادی بازار بیشتر می‌شود. ۳ هزار و ۶۰۰ نفر از اعضای مشاوران املاک مستأجر بوده و به دلیل تورم امکان ادامه کار ندارند.

وی با اینکه رقمی به‌عنوان میزان رشد اجاره‌بها اعلام نکرد، اما گفت: رقم رشد از شاخص تورم نباید عبور کند و عبور هم نکرده است. راه‌حل کاهش قیمت، افزایش عرضه است و باید صنعت اجاره را فعال نگه داشته شود.

 

 

دلتا /

[ad_2]

Source link