سفارش کتاب از آمازون

امروزه کتابهای الکترونیک به عارضه ها بخش اعظمی پربازدید شده‌اند که از آن فی مابین , ترک کاربرد برگه ( که با انقطاع فضای سبز همراه است ) , بهای ساخت کمتر , فضا گیر نبودن و نیاز نداشتن به قفسه و . . . , نیاز نداشتن به جابجایی و توشه سنگین وزن همراه , قابلیت همراه داشتن هزاران کتاب در کارت خاطر یا این که موبایل همراه , خرید و سفارش کتاب از آمازون دوچندان سرعت بالا و . . . .

کتابهای الکترونیک را اگر‌چه با رایانه همراه , موبایل همراه , تبلت و . . . نیز می‌توان خواند , با این همگی یک سری سالی است کتابخوانهای الکترونیک جای خویش را در بازار و در بین کتابخوانها گشوده کرده‌اند . ولی در حالی‌که شما با موبایل یا این که تبلت می توانید نیز تماس حاصل نمایید , نیز بازی نمائید , نیز عکس و فیلم بگیرید نیز فیلم مشاهده فرمایید , نیز آوا گوش بدهید و نیز ده‌ها و بلکه صدها فعالیت دیگر انجام دهید , کتابخوان الکترونیکی فقط یک عمل بلد است : سفارش کتاب از آمازون! خب کتاب را میگردد روی تلفن همراه یا این که تبلت نیز خواند ; چرا بایستی هزینه‌ای برابر با یک تبلت برای کتابخوان بدهیم , در حالی‌که کتابخوان فقط یکی‌از صدها کارکرد تبلت را دارد؟

مزایای کتاب الکترونیکی و سفارش کتاب از آمازون

مهم ترین برتری کتابخوان الکترونیکی , شباهت فناوری آن به کتاب کاغذی است . دستگاه‌های کتابخوان , فناوری صفحه الکترونیک یا این که جوهر الکترونیک دارا هستند و دقیقا همچون تلاوت از روی برگه میباشند . براین اساس قرائت طولانی کتاب روی این دستگاه‌ها , برخلاف تلفن یا این که کامپیوتر , منجر خستگی و جراحت به دیده نمیشود . همچنانکه برخلاف موبایل و تبلت , تحت نوروفروغ بدون واسطه آفتاب قابل تلاوت است و در ظلمت شب نیز چنانچه لامپ مطالعه دستگاه کتابخوان را روشن نکنی , سفارش کتاب از آمازون چشم نمی شود .

این دستگاه‌های کتابخوان که در کشورهای توسعه یافته جزء معاش روزانه بخش اعظمی از مردمان شده , کماکان در کشور‌ایران آنچنانکه بایستی و احتمالا سفارش کتاب از آمازون , شناخته نشده و بخش اعظمی چه بسا نمی‌دانند چنین چیزی نیز می‌باشد و جدید درصورتی که به آنان معرفی نیز بکنی , به عبارتی پرسش بالا را میپرسند : چرا با این پول یک تبلت یا این که موبایل نخرم که نیز بشود کتاب خواند و نیز ده‌ها فعالیت دیگر کرد؟

ممکن است یکی اصلی‌ترین عوارض استقبال قلیل ایرانیان از کتابخوانهای الکترونیک , مطلوب نبودن آن ها برای سفارش کتاب از آمازون باشد . این دستگاه‌ها به فراخور گویش انگلیسی و دیگر زبانهای با حروف لاتین صحیح شده‌اند . ولی جمعیت فراوان چینی‌زبانها , دقت به بازار این مرز و بوم را از یاد نبرده و خویش چین به‌ویژه دستگاه‌هایی مطلوب برای زبانها و خطوط شرقی نیز به بازار پیامبر است . ولی گویش پارسی کماکان مهجور باقی مانده است و به‌ویژه زیرا از راست به چپ متن میشود , در کتابخوانها ممکن است به هم‌ریخنگی داشته باشد . ولی بعضا از سازندگان همچون اونیکس , بالاخره به لهجه پارسی نیز اعتنا کرده و دستگاه‌هایی عرضه کردند که به غیر از خطوط لاتین و شرقی , دبیره پارسی و عربی را نیز پوشش میدهد .

جدیدا کتابفروشی آنلاین ایران پیپر , سفارش کتاب از آمازون را عرضه نموده است . مهم‌ترین خصوصیت این کتابخوان , قابلیت و امکان قرائت کتابهای پارسی بر این دستگاه‌ها است که برای ایرانی‌ها و افغانستانی‌ها قادر است امیدبخش باشد .

همان طور که اشاره شد , دیگر دستگاه‌های کتابخوان همچون کیندل و سونی , برای قرائت کتابهای انگلیسی پباده سازی شده بودند . از سمت دیگر , کتابهای کتابفروشی‌های آنلاین اهل ایران ایران پیپر و ایبوک رالی , قابلیت لود روی دستگاه‌های کتابخوان فرنگی نداشت . به این ترتیب اینها را بایستی روی تلفن همراه گوشی یا این که تبلت و رایانه همراه ( که اما طاقچه هنوز نرم‌افزار برای نصب روی کامپیوتر عرضه نکرده است ) می‌خواندیم .

هم اکنون به هر ترتیب سفارش کتاب از آمازون که بوسیله ایران پیپر و ایبوک رالی و عرضه شده , بخش متعددی از ایراد ایرانیان و افغانستانی‌ها را برطرف نموده است . ولی یک سری نکته در رابطه آن موجود است :

ابتدا این که سیستم دلیل این دستگاه اندروید است . بیشتر کتابخوانهای دارای شهرت همچون کیندل و سونی , سیستم عامل‌شان ای‌لینک ( E – Link ) است که برای کتابخوانها , فرمتی دوچندان مناسب‌تر از اندروید به شمار می آید . ولی بعضی سازندگان به هر تریب از اندروید استعمال می‌نمایند . همچون سفارش کتاب از آمازون که با اندروید به بازار آمده است . اونیکس نیز نظیر سفارش کتاب از آمازون اندروییدی است , نیز قابلیت و امکان تلاوت کتابهای پارسی را مهیا کرده , نیز قابلیت و امکان نصب نرم‌افزار کتابخوانهای دیگر را می دهد . ولی فیدیبوک در همین آغاز عمل , به دور خودش را خط کشیده و اذن نصب دیگر نرم‌افزارهای کتابخوان را نمی‌دهد . بدین ترتیب در آتی به عنوان مثال طاقچه نیز می بایست برای خودش یک دستگاه کتابخوان صحیح نماید و به همین ترتیب تا پایان . و هر کسی بایستی یک دستگاه کتابخوان از آمازون ( کیندل ) , یکی ایران پیپر , یکی‌از ایبوک رالی و . . . داشته باشد . این نقص جدی‌ای است که با اعتنا به نیاز یوزرها به استعمال از کتابفروشی‌های